משכנתא לגרושים

תוכן עניינים
לייעוץ ראשוני
השאירו פרטים ונחזור אליכם

הליכי גירושין יכולים להכניס את החיים למערבולת של שינויים וטלטלה – בחיים האישיים, בחיי הרגש וגם בהיבטים הפרקטיים של החיים, כמו פרנסה, מגורים ורכוש. בתוך כל זה, קיימות דילמות רבות בתחום משכנתא לגרושים – בין אם יש לכם משכנתא משותפת ואתם צריכים להחליט איך להמשיך ובין אם אחד או אחת מבני הזוג מעוניין / מעוניינת לקחת משכנתא לאחר הגירושין. אז מה קורה למשכנתא לאחר גירושין ואיך לוקחים משכנתא אם אתם גרושים וכבר לא נמצאים בזוגיות? הנה כל התשובות.

מה זה משכנתא לגרושים?

משכנתא עבור גרושים יכולה להיות אחת מתוך מספר אפשרויות:

משכנתא לגרוש או גרושה המעוניינים לרכוש דירה מבן הזוג לשעבר: כאשר בני הזוג מחליטים כי אחד מהם ימכור את חלקו בדירה המשותפת לבן הזוג לשעבר ולכן זקוק למשכנתא נוספת כדי ליישם את ההחלטה.

במקרים כאלה, יש לבחון את המצב המשפטי של הנכס, את תנאי המשכנתא הקיימים לצד התנאים של המשכנתא לגרוש המוצעת.  במקרים מסוימים יש להציג תעודת גירושין או הסכם מבית המשפט כדי לקבל את המשכנתא ובמקרים אחרים פתרון של משכנתא הפוכה עשוי להיות המסלול הנכון.

זכאות למשכנתא לגרושים לאחר מכירת נכס משותף: כאשר בני הזוג מחליטים למכור את הדירה לגורם שלישי ולחלק ביניהם את הרווחים, לאחר תשלום המשכנתא הקיימת. אז עליהם להשתמש בסכום שקיבלו כדי לקבל משכנתא ולרכוש דירה חדשה, או דירות חדשות.

המשך תשלום משכנתא במשותף: אפשרות נוספת היא כאשר בני הזוג מחליטים להמשיך לשלם משכנתא על הנכס הקיים, כאשר משכירים אותו לשוכר חיצוני, או אחד מבני הזוג ממשיך לגור בו. כל אחד מהם ממשיך לשלם חלק שווה במשכנתא (גם אם בעבר רק אחד מהם שילם את המשכנתא) והם מסדירים ביניהם את נושא השכירות.

משכנתא לגרושים

מה ההבדל בין משכנתא לגרושים למשכנתא רגילה?

ההבדל בין משכנתא רגילה לבין משכנתא לגרושה או גרוש עומד על רמת המורכבות ואופיו של הליך הגירושין:

האם בני הזוג מצליחים להגיע להסכמות בנוגע לעתיד הנכס, אופן חלוקת תשלומי המשכנתא ודמי השכירות – אם יש כאלה. ככל שבני הזוג מצליחים להגיע להסכמות לגבי עתיד הנכס בכוחות עצמם, כך קל יותר להגיע להסדרי משכנתא ברורים בעזרת יועץ משכנתאות.

אם יש מחלוקת בין בני הזוג והם לא מצליחים להגיע להסכמה – לרוב יצטרכו התערבות של בית המשפט, שיכול לעכב את מכירת הדירה ולהקשות על שני הצדדים. אפשרות נוספת היא כאשר אחד מבני הזוג עוזב את הדירה, אך חייב להמשיך לשלם את המשכנתא עד שיצליחו להגיע להסכמה והסדר לגבי בעלות ומגורים בנכס.

במילים אחרות, זה תלוי בעיקר בכם: ככל שתצליחו להגיע להסכמה והחלטות משותפות בקלות רבה יותר, כך יהיה לכם קל יותר להגיע להסדרי משכנתא מתאימים – בהתאם למצבכם הכלכלי והיכולת שלכם לשלם את החזרי המשכנתא המבוקשת.

תהליך קבלת משכנתא לגרושה

עוד אפשרות נפוצה שכדאי להזכיר: בהתאם להסכם הגירושין בין בני הזוג, אחד הלווים מקבל את כל הזכויות והחובות הקשורות בנכס – ללא תמורה, כולל התחייבות למשכנתא. לעומתו, בן הזוג השני, משתחרר מהנכס, כולל כל הזכויות והחובות הקשורים בו.

כדי לבצע מהלך כזה, יש להגיש "בקשה להמחאת חיובים" אצל נציג המשכנתאות, המאפשרת העברה של החוב לבן הזוג שהנכס עובר אליו במלואו. במקרה כזה יש להציג בפני הבנק למשכנתאות מסמכים שונים:

  • ת"ז עם ספח המעיד על גירושין
  • אישור זכויות או נסח טאבו של הנכס
  • הוכחת הכנסות
  • דפי חשבון של חודשים אחרונים
  • הסבר ואסמכתאות על הסיבה לבקשה

 

לאחר קבלת אישור מהבנק, בני הזוג חותמים על מסמכים רלוונטיים והבנק מפיק מסמך להסרת בן/בת הזוג מרישומי משכנתא וזכויות בנכס.

אחוזי מימון שניתן לקבל על משכנתא לגרוש

החוק היבש מתייחס באופן שווה לזכויות גרושים למשכנתא, כמו לזכויות רווקים ונשואים ולכן אחוזי המימון למשכנתא עבור גרושים תואמים את תנאי הזכאות הקבועים בחוק.

עם זאת, הבנקים מתייחסים לגרושים וגרושות בדרך כלל באופן מחמיר יותר – בהתאם לרמת ההכנסה, הוצאות משפחתיות לעומת הכנסות, רכוש קיים ועוד.

בנוסף, חשוב להתייחס לכל מקרה לגופו בגלל ריבוי המצבים והמקרים השונים של לקיחת משכנתא לרכישת חלקו של בן הזוג לשעבר בנכס, מכירת נכס משותף וכן הלאה.

המלצות וטיפים לפני לקיחת משכנתא לגרושות או גרושים

ההמלצה החשובה ביותר לטובת קבלת משכנתא לגרושות וגרושים היא להגיע להסכמות עם בן הזוג לשעבר ככל שניתן – ללא התערבות בית המשפט. לאחר מכן, חשוב לבחור את סוג המשכנתא המתאים ביותר בעזרת יועץ משכנתאות, שיכול לעזור לכם לבחור בין מחזור משכנתא, לבין משכנתא רגילה, בין לקיחת משכנתא לטובת רכישת החלק היחסי של הנכס מבן הזוג לשעבר לבין מכירת הנכס, חלוקת רווחים ורכישת נכס חדש. זאת כאמור בגלל ריבוי האפשרויות והמורכבות של הליך הגירושין.

משכנתא לגרושות וגרושים כהשקעה לעתיד בטוח

צוות משכנתא ליין מציע ייעוץ משכנתאות מקיף ומקצועי, המאפשר לכם לקבל החלטות טובות יותר עבורכם ועבור הילדים, למקסם את הפוטנציאל של הנכס הקיים בבעלותכם ולפעול בדרך המיטיבה ביותר לעתידכם ועתיד המשפחה. צרו קשר לקבלת ייעוץ ראשוני ומידע נוסף.

מאמרים רלוונטיים לנושא זה:

אורן טסלר- משכנתא ליין
אורן טסלר- משכנתא ליין

יועץ משכנתאות מנוסה והבעלים של חברת "משכנתא ליין". אורן והצוות סייעו במהלך השנים ללקוחות רבים בקבלת משכנתא בתנאים מצוינים, תוך חיסכון והוזלה של עשרות אלפי שקלים בהחזר החודשי. הצוות שלנו מאמין בליווי אישי, שקיפות מול הלקוח וניהול משא ומתן מול מספר בנקים שונים, עד לקבלת העסקה הטובה ביותר ללקוחותינו.

אהבתם? שתפו את המאמר!
מתכננים לקחת הלוואת משכנתא כיחידים? השורות הבאות נכתבות במיוחד עבורכם. אנשים רבים טועים לחשוב שלא ניתן לקבל הלוואת משכנתא כיחידים. בשורות הבאות
מה זה מיחזור משכנתא? מיחזור משכנתא הוא תהליך בנקאי אשר במהלכו לוקחים משכנתא חדשה בתנאים משופרים בהשוואה להלוואת המשכנתא הנוכחית שנלקחה. במהלך